Rashtrapati Bhavan in New Delhi. (Prashanth Vishwanathan/Bloomberg News)

Full List Of Padma Awardees 2019

The following is the list of prominent personalities who were named for the conferment of Padma awards.

Padma Vibhushan

  1. Teejan Bai, Art-Vocals-Folk, Chhattisgarh
  2. Ismail Omar Guelleh, Public Affairs, Djibouti
  3. Anilkumar Manibhai Naik, Trade and Industry
  4. Balwant Moreshwar Purandare, Art-Acting-Theatre, Maharashtra

Padma Bhushan

  1. John Chambers (Foreigner), Trade and Industry, USA
  2. Sukhdev Singh Dhindsa, Public Affairs, Punjab
  3. Pravin Gordhan (Foreigner), Public Affairs, South Africa
  4. Mahashay Dharam Pal Gulati, Industry, Delhi
  5. Darshan Lal Jain, Social Work, Haryana
  6. Ashok Laxmanrao Kukade, Affordable Healthcare, Maharashtra
  7. Kariya Munda, Public Affairs, Jharkhand
  8. Budhaditya Mukherjee, Art-Music-Sitar, West Bengal
  9. Mohanlal Viswanathan Nair, Art-Acting-Film, Kerala
  10. S Nambi Narayan, Science, Kerala
  11. Kuldip Nayar (Posthumous), Journalism, Delhi
  12. Bachendri Pal, Mountaineering, Uttarakhand
  13. VK Shunglu, Civil Service, Delhi
  14. Hukumdev Narayan Yadav, Public Affairs, Bihar

Padma Shri

  1. Rajeshwar Acharya, Art-Vocal-Hindustani, Uttar Pradesh
  2. Bangaru Adigalar, Spiritualism, Tamil Nadu
  3. Illias Ali, Medicine-Surgery, Assam
  4. Manoj Bajpayee, Art-Acting-Films, Maharashtra
  5. Uddhab Kumar Bharali, Grassroots Innovation, Assam
  6. Omesh Kumar Bharti, Medicine-Rabies, Himachal Pradesh
  7. Pritam Bhartwan, Art-Vocals-Folk, Uttarakhand
  8. Jyoti Bhatt, Art-Painting, Gujarat
  9. Dilip Chakravarty, Archaeology, Delhi
  10. Mammen Chandy, Medicine-Hematology, West Bengal
  11. Swapan Chaudhuri, Art-Music-Tabla, West Bengal
  12. Kanwal Singh Chauhan, Agriculture, Haryana
  13. Sunil Chhetri, Sports-Football, Telangana
  14. Dinyar Contractor, Art-Acting-Theatre, Maharashtra
  15. Muktaben Pankajkumar Dagli, Social Work-Divyang, Gujarat
  16. Babulal Dahiya, Agriculture, Madhya Pradesh
  17. Thanga Darlong, Art-Music-Flute, Tripura
  18. Prabhu Deva, Art-Dance, Karnataka
  19. Rajkumari Devi, Agriculture, Bihar
  20. Bhagirathi Devi, Public Affairs, Bihar
  21. Baldev Singh Dhillon, Science and Engineering, Punjab
  22. Harika ,Dronavalli Sports-Chess, Andhra Pradesh
  23. Godawari Dutta, Art-Painting, Bihar
  24. Gautam Gambhir, Sports-Cricket, Delhi
  25. Draupadi Ghimiray, Social Work-Divyang, Sikkim
  26. Rohini Godbole, Nuclear-Science, Karnataka
  27. Sandeep Guleria, Medicine-Surgery, Delhi
  28. Pratap Singh Hardia, Medicine-Ophthmology, Madhya Pradesh
  29. Bulu Imam Social, Work-Culture, Jharkhand
  30. Friederike Irina (Foreigner), Social Work-Animal, Germany
  31. Joravarsinh Jadav, Art-Dance Folk, Gujarat
  32. S Jaishankar, Civil Service, Delhi
  33. Narsingh Dev Jamwal, Literature, Jammu and Kashmir
  34. Fayaz Ahmad Jan, Art-Craft, Jammu and Kashmir
  35. K G Jayan, Art-Music-Bhakti, Kerala
  36. Subhash Kak (Foreigner), Science, USA
  37. Sharath Kamal, Sports-Table Tennis, Tamil Nadu
  38. Rajani Kant, Social Work, Uttar Pradesh
  39. Sudam Kate, Medicine-Sickle Cell, Maharashtra
  40. Waman Kendre, Art-Acting-Theatre, Maharashtra
  41. Kader Khan (Posthumous-Foreigner), Art, Canada
  42. Abdul Gafur Khatri, Art-Painting, Gujarat
  43. Ravindra Kolhe and Smita Kolhe, Medicine, Maharashtra
  44. Bombayla Devi Laishram, Sports-Archery, Manipur
  45. Kailash Madbaiya, Literature,, Madhya Pradesh
  46. Ramesh Babaji Maharaj, Social Work-Animal Welfare, Uttar Pradesh
  47. Vallabhbhai Vasrambhai Marvaniya, Agriculture, Gujarat
  48. Gita Mehta (Foreigner), Literature, USA
  49. Shadab Mohammad, Medicine-Dentistry, Uttar Pradesh
  50. KK Muhammed, Archaeology, Kerala
  51. Shyama Prasad Mukherjee, Medicine, Jharkhand
  52. Daitari Naik, Social Work, Odisha
  53. Shankar Mahadevan Narayan, Art-Vocals-Films, Maharashtra
  54. Shantanu Narayen (Foreigner), Industry, USA
  55. Nartaki Natraj, Art-Dance, Tamil Nadu
  56. Tsering Norboo, Medicine-Surgery, Jammu and Kashmir
  57. Shri Anup Ranjan Pandey Art-Music Chhattisgarh
  58. Jagdish Prasad Parikh, Agriculture, Rajasthan
  59. Ganpatbhai Patel (Foreigner), Literature, USA
  60. Bimal Patel, Architecture, Gujarat
  61. Hukumchand Patidar, Agriculture, Rajasthan
  62. Harvinder Singh Phoolka, Public Affairs, Punjab
  63. Madurai Chinna Pillai, Social Work, Tamil Nadu
  64. Tao Porchon-Lynch (Foreigner), Yoga, USA
  65. Kamala Pujhari, Agriculture, Odisha
  66. Bajrang Punia, Sports-Wrestling, Haryana
  67. Jagat Ram Medicine, Ophthalmology, Chandigarh
  68. V Ramani, Medicine-Ophthalmology, Tamil Nadu
  69. Devarapalli Prakash Rao Social Work-Affordable Education, Odisha
  70. Anup Sah, Art-Photography, Uttarakhand
  71. Milena Salvini (Foreigner), Art-Dance-Kathakali, France
  72. Nagindas Sanghavi, Journalism, Maharashtra
  73. Sirivennela Seetharama Sastry, Art-Lyrics, Telangana
  74. Shabbir Sayyad, Social Work-Animal Welfare, Maharashtra
  75. Mahesh Sharma, Social Work-Tribal Welfare, Madhya Pradesh
  76. Mohammad Hanif Khan Shastri, Literature, Delhi
  77. Brijesh Kumar Shukla, Literature, Uttar Pradesh
  78. Narendra Singh, Animal Husbandry, Haryana
  79. Prashanti Singh, Sports-Basketball, Uttar Pradesh
  80. Sultan Singh, Animal Husbandry, Haryana
  81. Jyoti Kumar Sinha, Social Work-Affordable, Education, Bihar
  82. Anandan Sivamani, Art-Music, Tamil Nadu
  83. Sharada Srinivasan, Archaeology, Karnataka
  84. Devendra Swarup (Posthumous), Literature, Uttar Pradesh
  85. Ajay Thakur Sports-Kabaddi Himachal Pradesh
  86. Rajeev Tharanath, Art-Music-Sarod, Karnataka
  87. Saalumarada Thimmakka, Social Work-Environment, Karnataka
  88. Jamuna Tudu, Social Work-Environment, Jharkhand
  89. Bharat Bhushan Tyagi, Agriculture, Uttar Pradesh
  90. Ramaswami Venkataswami, Medicine-Surgery, Tamil Nadu
  91. Ram Saran Verma, Agriculture, Uttar Pradesh
  92. Swami Vishudhananda, Spiritualism, Kerala
  93. Hiralal Yadav, Art-Vocals-Folk, Uttar Pradesh
  94. Venkateswara Rao Yadlapalli, Agriculture, Andhra Pradesh